Çocuklara Ev ödevlerini yaptırmanın yolu

Çocuklara Ev ödevlerini yaptırmanın yolu
24 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 264 kez okundu.

Çocukları özellikle de ilkokul çağındayken okuldan geldikten sonra derslerinin başına oturtmak her anne babanın yaşadığı bir sorun.

Okulun en büyük gereklerinden biri ev ödevidir. Eğitim sistemi içinde ev ödevinin büyük bir önemi vardır; öyle ki 5-7 yaşındaki çocuklar bile haftada en az bir saat ev ödevi yapmalıdır.

Yıllar içerisinde ev ödevine ayrılan zaman artacaktır.

5 yaşındaki çocuğunuz eve okuması gereken bir kitabı getirebilir. Okulun beklentisi sizin çocuğunuzla bu kitabı okumanız, hikâyeyi anlatmanız, okurken kelimeleri ve resimleri çocuğunuza göstermeniz olacaktır.

Bazı okullar anne babanın bir okuma günlüğü tutmasını ve çocuklarıyla birlikte kitap okurken neler yaşadıklarını bu günlüğü yazmalarını isteyebilir.

Bir kere yapınca bu eylemi günlük bir rutine dönüştürebilir ve her gece aynı saatte (örneğin uykudan önce iyi bir zamandır) çocuğunuzla birlikte bir kitap okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzun ödevlerine bakıp hangisi için kaç dakika ayıracağına siz karar verin. Onun da bu zaman limitine uymasını sağlayın.

Bu konuda öğretmeniyle de konuşabilir ve ev ödevinin hayati önem taşıyan ve kusursuz bitirilmesi gereken bir şey değil sadece öğrenilen bilgilerin pratiği olduğunu belirtebilirsiniz.

Ev ödevi çocuğunuzla yapacağınız en önemli şeylerden biridir. Ancak ne zaman yapılacağına dair birtakım kurallar belirlemeniz gerekir. Örneğin:

Okul süresinin biraz daha uzatılması ve daha faydalı olması için ödev okuldan eve gelir gelmez hemen yapılmalı mı?

Daha önce başka aktiviteler yapılabilir mi? İnternete girmek gibi…

Ödeve başlamadan önce biraz ara vermeleri gerekir mi?

Hangi eylemi seçerseniz seçin ev ödevi söz konusu olduğunda bunu düzenli olarak uygulamaya çalışın.

Çocuğunuzun okul sonrası yaptığı spor, resim veya müzik gibi aktivitelerin saatlerini de çocuğunuzun ev ödevlerine göre ayarlamaya dikkat edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git